Szent László-patak rehabilitációja – KEHOP-1.5.0-15-2016-00009
Az éghajlatváltozás növekvő kockázatot jelent a vízgazdálkodás számára.
Az éghajlatváltozáshoz kapcsolódóan egyre többször kell számítani olyan heves, sok esetben lokális csapadéktevékenységre, melyek villám árvizek kialakulását eredményezik a vízfolyásokon. Az elmúlt 10 év alatt három évben (2005., 2010., 2014.) fordult elő olyan heves csapadék tevékenység, amely szükségessé tette helyi vízkárelhárítási készültség elrendelését és védekezési tevékenység végzését a Szent László-patak melletti településeken.
A projekt célja a Fehérvárcsurgói-tározó kapacitás növelése, ami lehetővé teszi a minőségi korlátozás nélkül felhasználható szabad vízkészlet visszatartását. Az utóbbi évek csapadékos időjárása miatt a tározó árvízcsúcs-csökkentő szerepe – a nagyvizek visszatartása révén – újfent előtérbe került.
A projekt célja a vízszintszabályozás és az éghajlatváltozás közötti összefüggés vizsgálata, a KEHOP céljaihoz kapcsolódó áramlástani modell megalapozása a Balaton mederanyag mennyiségi és minőségi felmérésével, a Balaton megváltozott (emelt vízszintű) üzemrendjének hatásvizsgálata környezeti hatástanulmány összeállításával.